Termin na złożenie odpowiedzi na pozew o rozwód zbliża się nieubłaganie, ale Ty czujesz, że nie wszystko jeszcze stracone i jest o co walczyć?
Należy pamiętać, że o ile jeden z małżonków może wystąpić z żądaniem rozwiązania małżeństwa przez rozwód, o tyle drugi z małżonków może wnioskować o oddalenie powództwa i utrzymanie małżeństwa, uzasadniając swoje stanowisko co najmniej jedną z następujących przesłanek.
Przesłanki pozytywne i negatywne warunkujące rozwiązanie małżeństwa
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje, że aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód, między małżonkami musi nastąpić zupełny i trwały rozkład pożycia.
Zupełny rozkład pożycia oznacza zerwanie wszelkich więzi łączących małżonków, tj. więzi emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej. O trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego mówimy wówczas, kiedy z okoliczności sprawy wynika, że pomiędzy małżonkami nie jest możliwe ponowne nawiązanie tych więzi.
Kolejną okolicznością, którą przy orzekaniu rozwodu należy wziąć pod uwagę jest dobro wspólnych małoletnich dzieci. Ich dobro jest wartością nadrzędną, stąd nawet mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.
Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Kiedy zatem żądać oddalenia powództwa o rozwód?
Jeżeli w Waszej sytuacji aktualna jest chociaż jedna z poniższych okoliczności:
- niezmiennie darzysz małżonka uczuciem
- zaistniała między Wami sytuacja to kryzys, który można pokonać
- nadal prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe
- niedawno doszło między Wami do kontaktu fizycznego
- Wasze wspólne małoletnie dzieci źle przyjęły informację o rozstaniu
- do rozstania doszło z powodów leżących wyłącznie po stronie drugiego małżonka (np. zdrada małżeńska, problemy z alkoholem, hazard, przemoc)
- rozwiązanie małżeństwa nie jest zgodne z zasadami wiary, którą wyznajesz
to istnieje szansa na utrzymanie Waszego małżeństwa.
Dobrym rozwiązaniem jest również wniosek o skierowanie stron postępowania rozwodowego do mediacji, przy czym należy zaznaczyć, że mediacja jest dobrowolna i drugi z małżonków nie musi wyrazić na nią zgody.
Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia, a konsultacja z profesjonalnym pełnomocnikiem pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i opracować najlepsze rozwiązanie.
Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chcesz umówić się na konsultację, skorzystaj z zakładki kontakt lub przycisku zadzwoń.