Wraz z początkiem września zakończył się dla najmłodszych i młodzieży czas beztroski i odpoczynku. Tysiące dzieci rozpoczęło wykonywanie obowiązku szkolnego lub powróciło po wakacyjnej przerwie do szkolnych ławek. Dla wielu był to także czas dużych zmian – zwłaszcza jeżeli 1 września rozpoczęli naukę w szkole średniej.
Pierwsze tygodnie nauki to również okres znacznych wydatków związanych z utrzymaniem małoletnich – wyprawka, podręczniki, opłaty i składki szkolne, korepetycje. Wydatki te niekiedy znacząco nadwyrężają domowy budżet, a przekazywane przez drugiego rodzica alimenty przestają zaspokajać w odpowiedniej części potrzeby dziecka.
Czy w takiej sytuacji zasadnym będzie wystąpienie z pozwem o podwyższenie należnych dziecku alimentów?
Przesłanki żądania zmiany wysokości alimentów
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Wspomniana zmiana stosunków może być w szczególności skutkiem wzrostu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego.
Obowiązek alimentacyjny, który ma charakter świadczenia powtarzającego się, realizowanego w dłuższym okresie czasu, wymaga bowiem mechanizmu, który umożliwi modyfikację jego treści, jeżeli sytuacja uprawnionego ulegnie zmianie.
W kontekście omawianej w niniejszym wpisie sytuacji taką zmianą może być rozpoczęcie przez dziecko nauki w szkole podstawowej czy w szkole średniej, wzrost kosztów edukacji w porównaniu z poprzednim rokiem szkolnym czy nowo ujawniona potrzeba korzystania przez dziecko z korepetycji czy uczęszczania na zajęcia dodatkowe.
Zarobki rodzica zobowiązanego do łożenia alimentów
O ile kluczowe znaczenie dla powództwa o podwyższenie alimentów ma wzrost potrzeb dziecka i idący za nim wzrost kosztów jego utrzymania, o tyle nie należy zapominać, że Sąd będzie badał także czy sytuacja majątkowa i zarobkowa drugiego rodzica kształtuje się w stopniu umożliwiającym mu wykonywanie zwiększonego wymiaru obowiązku alimentacyjnego.
Pozew o podwyższenie alimentów – jak i gdzie?
Pozew o podwyższenie alimentów należy złożyć do Sądu I instancji właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka lub drugiego rodzica.
Istotne znaczenie ma właściwe wykazanie dowodowe (np. poprzez stosowne faktury) aktualnie ponoszonych kosztów na rzecz małoletniego dziecka i ich wzrostu w porównaniu z ostatnim postępowaniem w sprawie wysokości obowiązku alimentacyjnego.
Warto pamiętać, że strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych korzysta ze zwolnienia podmiotowego i pozew jest wolny od opłat sądowych.
Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia, a konsultacja z profesjonalnym pełnomocnikiem pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i opracować najlepsze rozwiązanie.
Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chcesz umówić się na konsultację, skorzystaj z zakładki kontakt lub przycisku zadzwoń.